Auto Bronex

Ciekawostki

Będzie można jeździć bez prawa jazdy?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa odpowiedziało na interpelację posła Kukiz'15. Ten dopytywał o sytuację kierowców po wdrożeniu projekt mDokumenty.

Poseł Tomasz Jaskóła zapytał czy „rozważana jest zmiana przepisów, na mocy której kierowcy nie będą zobligowani do posiadania w trakcie kontroli dokumentów w postaci polisy OC, prawa jazdy, a także dowodu rejestracyjnego". Pytanie nie jest bezzasadne, gdyż Ministerstwie Cyfryzacji, pracuje nad wprowadzeniem projektu mDokumenty. Zgodnie z założeniami prawo jazdy oraz inne dokumenty niezbędne kierowcom, miałyby być dostępne w formie elektronicznej.

Poseł wskazał, że skoro każdy obywatel posiada uprawnienie do weryfikacji dowolnego samochodu, którego zna dane, to tym bardziej uprawnienie takie posiadają polskie służby w tym policja.

W odpowiedzi sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, podkreślił, że obecnie trwa pilotaż projektu mDokumenty, którego celem jest to, aby dokumenty były dostępne elektroniczne, a tym samym nie było potrzeby noszenia ich przy sobie. Co ważne papierowa forma dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC nie zostanie zlikwidowana, ale wdrożenie projektu mDokumentu pozwoli na nieposiadanie przez kierującego podczas kontroli ruchu drogowego dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz prawa jazdy, a także polisy OC. Konieczna będzie jednak wcześniejsza aktywacja e-usługi.

Jak to będzie działać w praktyce?

Obecnie testowany jest tylko mDowód Osobisty - w Łodzi, Koszalinie, Ełku i Nowym Wiśniczu. Na podobnej zasadzie mają działać pozostałe dokumenty takie jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy polisa OC. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kierowcy będą mogli skorzystać z takiego rozwiązania jeszcze w tym roku.

Ministerstwo informuje, że „okazywanie" dokumentu nie wymaga pobierania żadnych danych, nie są też one w żaden sposób modyfikowane. Podczas kontroli kierowca musi podać policjantowi numer PESEL, albo numer telefonu. Funkcjonariusz wprowadzi go do systemu i żeby uzyskać dostęp do danych będzie potrzebował specjalnego kodu. Jednorazowy kod kierowca otrzyma na telefon za pośrednictwem SMS-a. W ten sposób policjant uzyska dostęp do informacji zawartych w rejestrze państwowym. Aby skorzystać z usługi trzeba będzie ją aktywować na portalu obywatel.gov.pl. Do tego potrzebny jest Profil Zaufany (eGO).

Telefon nie musi być specjalnie przystosowany do usługi. Ważne, aby można było za jego pośrednictwem odbierać SMS-y. W przypadku braku zasięgu zastosowanie znajdą odpowiednie procedury zapasowe.

Jak jest obecnie?

Obecnie kierowca powinien posiadać przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC. Za brak któregoś z dokumentów grozi mandat w wysokości 50 zł za brak każdego z nich, ale nie więcej niż 250 zł.

Źródło: motofakty.pl, autor (mm)Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.