Auto Bronex

Ciekawostki

Taryfikator mandatów

Za co zapłacisz najwięcej

Do wykroczeń powiązanych z wysoką karą pieniężną, a co za tym idzie nałożeniem dużej liczby punktów karnych, należą przewinienia, które szczególnie narażają bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Za kierowanie samochodem po alkoholu grozi grzywna w wysokości 5 tys. zł (10 tys. zł dla recydywistów), areszt i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat.

Za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku, przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, wjechanie na skrzyżowanie na czerwonym świetle zapłacisz 500 zł.

Wyprzedzanie w nieodpowiedni sposób może cię kosztować 350 zł. Nieprawidłowe manewry podczas zmiany pasa ruchu i zawracania to nawet 400 zł kary. Uważać musisz też na autostradach i drogach ekspresowych. Nie wolno tu zawracać i cofać pojazdu, kosztuje to 300 zł. Za zatrzymywanie się i postój w miejscu niedozwolonym stracisz aż 300 zł.

Omijanie samochodu, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu, będzie cię kosztować 500 zł. Parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych oraz bezprawne posługiwanie się kartą parkingową dla niepełnosprawnych to łączny mandat w wysokości 800 zł.

Piesi też muszą uważać

Za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego, np. przechodzenie na czerwonym świetle, możesz być ukarany mandatem:

Limity punktów karnych

Na jedno naruszenie przypada od 1 do 10 punktów karnych w zależności od tego, jak ciężkie i szkodliwe było to przewinienie.

Młodzi kierowcy, czyli ci, którzy uzyskali prawo jazdy w ciągu ostatniego roku, nie mogą przekroczyć limitu 20 punktów karnych. Jeśli go przekroczą, muszą ponownie odbyć szkolenie w ośrodku szkolenia kierowców i zdać egzamin państwowy na prawo jazdy. W przypadku kierowców z większym doświadczeniem pula zwiększa się do 24 punktów. Jednak gdy zostanie przekroczona, konieczne jest ponowne zdanie egzaminu praktycznego i teoretycznego na prawo jazdy oraz zaliczenie badań psychologicznych.

Jak sprawdzić, ile masz punktów

Idź do najbliższego komisariatu policji i zapytaj o liczbę punktów karnych na twoim koncie. Informacja jest bezpłatna, musisz mieć przy sobie tylko dokument tożsamości. Od 24 kwietnia będziesz mógł je sprawdzić w internecie przez stronę obywatel.gov.pl.

W bazie na razie będą tylko ci, którzy mają na swoim koncie od 1 do 23 punktów.

Niewidoczne będą osoby, które punktów nie mają, przekroczyły dozwolony limit lub straciły prawo jazdy. Aby sprawdzić swoje konto punktowe, trzeba będzie zalogować się przez profil zaufany ePUAP, czyli Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej.

Jak się pozbyć punktów karnych

Musisz wziąć udział w sześciogodzinnym, odpłatnym szkoleniu organizowanym przez lokalny wojewódzki ośrodek ruchu drogowego. Koszt szkolenia zależy od WORD, średnio wynosi ok. 300 zł.

Po kursie masz konto zmniejszone o sześć najstarszych punktów. Możesz to zrobić nie częściej niż raz na 6 miesięcy, tylko wtedy, gdy na koncie nie zgromadziłeś więcej niż 24 punkty. Kierowcom w okresie jednego roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy możliwość odbycia szkolenia nie przysługuje.

Co się zmieni

Po wprowadzeniu nowych przepisów w 2018 roku, niezależnie od liczby popełnionych wykroczeń, funkcjonariusz będzie mógł jednorazowo ukarać kierowcę maksymalną liczbą 10 punktów karnych. Po przekroczeniu limitu 24 punktów kierowca nie straci prawa jazdy, ale starosta skieruje go na odpłatny kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz na badania psychologiczne. Na taki kurs i badania trafią również młodzi kierowcy, którzy podczas dwuletniego okresu próbnego popełnią co najmniej dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji drogowej. Popełnienie w okresie próbnym trzech takich wykroczeń lub jednego przestępstwa drogowego będzie wiązało się z cofnięciem uprawnień.

Kurs reedukacyjny ma trwać 28 godzin i kosztować 500 zł. Organizować go będzie WORD. Kierowca ma miesiąc na odbycie kursu, a w ciągu 6 tygodni musi przedstawić staroście zaświadczenie o tym i równocześnie okazać dowód uiszczenia opłaty ewidencyjnej. W przypadku badań psychologicznych skierowany na nie musi je odbyć w ciągu miesiąca i w terminie 3 miesięcy przedłożyć staroście orzeczenie psychologiczne wraz z dowodem uiszczenia opłaty ewidencyjnej.

Kto może wystawić mandat

Źródło: superauto24.se.plTa strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.